נגישות
  • ניווט בעזרת מקלדת
  • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
  • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
  • פונט נגיש
  • AAA
  • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)
  • הצהרת נגישות
  • נוסף לסל קניות:

"חשבתי שלא אראה עוד..."

זהו סיפורו של מנתח שאיבד את ראייתו בפיגוע וחשב שלא יראה עוד. בעזרת מכשירים מתקדמים והדרכה מתאימה הוא אכן חזר למקצוע הרפואה. 

ד"ר יוסף שמואל בן 52, מנתח כלי דם בכיר מעפולה, נפגע קשות בעיניו בפיגוע בקניון בעיר. את עין ימין איבד לחלוטין ובעין השנייה נפגע בקרנית, בעדשה והרשתית ונותרה לו מעט יכולת ראיה. "חשבתי שאני לא אראה יותר" סיפר ד"ר יוסף.

"לא ידעתי מה לעשות" מספר ד"ר יוסף. "אחרי חצי שנה של תסכול וייאוש שמעתי על המכון לשיקום ראיה ירודה בקיבוץ געש. זהו אחד המרכזים המקצועיים והמתקדמים ביותר בעולם בתחום של פתרונות לראיה לקויה ומצאתי שיש שם את הציוד המשוכלל ביותר ואת האופטומטריסטים המומחים לראיה ירודה המקצועיים ביותר שמבינים ומקריאה עם משקפיים טלה-מיקרוסקופייםכירים את התחום. כבר מהיום הראשון ומהבדיקה הראשונה הייתי המום מהגישה החדשנית שלהם. מדדתי כמה זוגות משקפיים ובפעם הראשונה לאחר חצי שנה הצלחתי לקרוא כותרות עיתונים" מספר בהתרגשות ד"ר יוסף.

"בהמשך הציעו לי פתרונות נוספים, למשל משקפיים מיוחדות שיכולות למקד ואז ניתן לראות למרחק. הכול נעשה בהתאמה אישית. מדדתי את מה שהאופטומטריסט בחר לי ואז הוא אמר תביט בטלוויזיה. עד אז לא יכולתי ממש לראות תוכניות טלוויזיה ופתאום ראיתי את מה ששודר" סיפר ד"ר יוסף באושר.

והוא הוסיף "אני זוכר עוד באותו יום חזרתי הביתה וצפיתי במשחק כדורגל ואחר כך ניסיתי למתוח את הגבול וראיתי סרט, וזה אחרי חצי שנה שלא יכולתי לראות. בבדיקה השגרתית עם המנתח שערכתי לאחר מספר שבועות הוא לא האמין לי שאני יכול לראות".

"מלבד התקווה שנתנו לי באופטיקה געש אין ספק גם שהם שינו את חיי" סיפר ד"ר יוסף.

"בשלב מאוחר יותר הציגו בפניי מכשירים מתקדמים ביניהם מכשיר טלוויזיה במעגל סגור (טמ"ס). טמ"ס מתקפל MAGNILINK ZIP זהו מכשיר הגדלה המאפשר קריאת טקסטים על מסך. במכשיר זה ניתן לכוון את גודל הכתב, צבע האותיות והרקע, הקונטרסט וכמות האור על המסך כך שיתאים לצרכי המשתמש".

ד"ר יוסף מספר שהוא חזר לקרוא ספרים, משהו שחשב שמעולם לא יעשה אחרי הפגיעה בעיניו. "חזרתי לקרוא ספרים שלמים ואפילו השלמתי הסמכה בהיפנוזה", הוא מוסיף.

הרומן עם המכון לראיה בגעש המשיך והפעם הציגו לפני הרופא תוכנת מחשב שמגדילה את התצוגה לפי הצורך וגם תוכנת קורא מסך המאפשרת להתנהל בסביבה הגראפית של Windows ולתרגם אותה חזרה למילים. התוצאה מתקבלת כפלט קול. התוכנות מאפשרות לעבוד בכל היישומים של Windows משליחה וקבלת דואר אלקטרוני, גלישה באינטרנט ועד שליטה מלאה בתוכנת Office ועוד.

"הם פשוט מקצוענים ומתקדמים מאוד שם בגעש. אני אפילו מסתובב עם התוכנות האלו על 'דיסק-און-קי' ויכול להתחבר למחשב בכל מקום שאני מגיע. זה פשוט מדהים. אני קורא ספרים וגולש באינטרנט".

"אני יכול לומר לכל כבד ראיה או אפילו אדם כמוני, שנותר עם שרידי ראיה, אתם חייבים להגיע למכון לשיקום ראיה בגעש" מסכם ד"ר יוסף.