נגישות
 • ניווט בעזרת מקלדת
 • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
 • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
 • פונט נגיש
 • AAA
 • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)
 • הצהרת נגישות
 • נוסף לסל קניות:

header

משקפיים טלסקופים ומקרוסקופיים לכבדי ראיה

משקפיים טלסקופיים ומיקרוסקופיים לכבדי ראייה

כבדי ראייה הסובלים מליקוי ראייה חמור אשר לרוב לא ניתן לתקן בעזרת משקפיים קונבנציונליים. ניוון רשתית (AMD), גלאוקומה ורטינופטיה סכרתית הן דוגמא למחלות עיניים שכיחות אצל מבוגרים שלרוב אין להן פיתרון רפואי מספק, ומשקפיים רגילים לא מצליחים לתקן בהן את חדות ראייה. במקרים כאלו ניתן לרוב לשפר את הראייה בצורה משמעותית בעזרת משקפיים טלסקופיים או מיקרוסקופיים. ישנן גם מחלות גנטיות רבות המופיעות בילדות כגון לבקנות, ניסתגמוס וניוון של עצבי הראייה שניתן לשפר בהן את הראיה בעזרת משקפיים מיוחדים.

ישנם 3 סוגים עיקריים של משקפי הגדלה מיוחדים:

 1. משקפיים טלסקופיים – משמשים לשיפור הראייה למרחק. למשל: צפייה בטלוויזיה, זיהוי פנים, שלטי רחוב, צפייה בהצגה/קונצרט. טלסקופ למרחק ניתן להתאים לעין אחת  (בעלת הראייה הטובה יותר) או לשתי העיניים. הטלסקופ מורכב מעל המרשם של המשקפיים הרגילים (אם יש כזה). ישנם גם משקפיים טלסקופיים המאפשרים שינוי של פוקוס העדשה על ידי הפציינט.
 2. משקפיים מיקרוסקופיים- משמשים לשיפור הראייה מקרוב ובעזרתם ניתן לקרוא עיתון/ספר.
  מרחק הקריאה עם משקפיים כאלו הוא קצר יחסית (בד"כ עד 15 ס"מ מהפנים). ניתן להתאים רק בצורה חד עינית.
 3. משקפיים טלא-מיקרוסקופים - זוג משקפיים אחד המשלב ראייה למרחקים שונים. משקפיים כאלו מורכבים מטלסקופ המשמש לראייה למרחק, שעליו ניתן להרכיב עדשה נוספת המשמשת לראייה לקרוב או ראייה למרחקי ביניים (כגון מחשב).

כל סוגי המשקפיים הנ"ל מבוססים על הגדלה של העצם עליו מביטים. תופעת הלוואי של ההגדלה הזו היא צמצום בשדה הראייה- כך למשל בקריאה ניתן יהיה לראות ברור רק מספר מוגבל של מילים ולא את כל הדף. על ידי תזוזה קלה של הראש, מיומנות ותרגול ההפחתה בשדה ראייה כמעט ולא תורגש.

תהליך התאמת משקפיים כאלו דורש בדיקה יסודית ע"י אופטומטריסטים מורשים העוסקים בשיקום ראייה ירודה. במהלך הבדיקה הנבדק מתנסה במשקפיים הטלסקופיים / המיקרוסקופיים לפעולות שונות בהתאם לצרכיו.

משקפיים טלסקופיים על סוגיהם השונים לרוב אינם נראים כמו משקפיים רגילים.   יש לזכור שלצד השיפור העצום בראייה האסתטיקה מתגמדת.

בת-אור יחזקאלי M. Optom.