זכויות לקויי ראייה ועיוורים

ליקויי ראייה ועיוורים זכאים כיום לזכויות שונות, כמו גם בני משפחתם. קבלת תעודת עיוור, לסובלים מלקות ראייה חמורה, מאפשרת להם ליהנות ממבחר של זכויות, הטבות וגם פטורים, הניתנים להם על ידי חברות, ארגונים, משרדי ממשלה שונים וגם רשויות מקומיות. בעזרתם יכול העיוור או הסובל מלקות ראייה למצות את מלוא היכולות שלו ולחוש עצמאות ושליטה רבה יותר בחייו. הנה סקירה על כמה מהזכויות העומדות לרשותם של עיוורים ושל לקויי ראייה:

גמלת דמי ליווי

אחת הזכויות הבולטות, העומדות לרשותם של העיוורים היא גמלת דמי ליווי. גמלה זו מאפשרת לאנשים עיוורים המעוניינים להמשיך ולהתנהל בחברה רגיל ככל שניתן לקבל גמלה מיוחדת, בעזרתה יוכלו להיעזר במלווים שיעמדו לרשותם ביום יום. מלווים אלה יאפשרו להם לבצע את פעילויותיהם, הדורשות מהם ניידות ובכך להקל על השתלבותם בחברה. לגמלה זו זכאים עיוורים וגם לקוויי ראייה עובדים או לומדים. 

תעודת עיוור

עיוורים וגם לקויי ראייה זכאים לקבל תעודת עיוור. תעודה חשובה זו היא חלק מהזכויות הבולטות שלהם והאמצעי החשוב ביותר, בעזרתו יוכלו לממשן. תעודה זו מקנה להם מגוון של שירותי שיקום שבהם הם יכולים להיעזר, לרבות שימוש בפתרונות ללקויי ראייה אופטיים ואלקטרוניים, המוצעים כיום על ידי חברת תשר געש, ומיועדים לכבדי הראייה. 

פטור והנחה בתשלום מס ההכנסה

 הקלה נוספת, כחלק מהזכויות המגיעות לעיוורים ולליקויי הראייה קשורה בתשלום מס הכנסה. בעלי תעודת עיוור זכאים לפטור ממס הכנסה וגם להחזר חלקי של המס בכל הקשור לרכישת פריטים לבית או לצורך אישי. כדי לממש את הפטור יש לפנות ישירות לפקיד השומה באזור המגורים. הציוד שניתן לקבל עליו החזר מס יכול להיות ציוד ביתי כמו מקרר, תנור אפיה, מכונת כביסה, כיריים, מדיח כלים, מזגן, מייבש כביסה ועוד, ובכל הקשור לציוד האישי – קורא מסך, צג ברייל, תוכנת הגדלה למחשב ומכשיר הגדלה אלקטרוני. 

הנחה בשירותים המוצעים על ידי "בזק"

עיוורים וליקויי ראייה זכאים לקבל הנחה בשירותים השונים המוצעים כיום על ידי חברת “בזק”. מדובר בהנחה של 50 אחוזים על דמי התקנת קו טלפון או על העתקתו, פטור מתשלום דמי שימוש ופטור מתשלום עבור 600 דקות שיחה מדי חודש. על מנת לממש זכאות זו יש לפנות לאגף השיקום מטעם משרד הרווחה והשירותים החברתיים. 

הנחה בתשלום עבור צריכת המים

זכאות נוספת המוצעת לעיוורים היא הנחה בתשלום צריכת המים. הסובלים מלקות ראייה חמורה ועיוורים זכאים לקבל הנחה משמעותית בתשלום על צריכת המים שלהם, ובתנאי שהם סובלים מ-70 אחוזי נכות רפואית ומקבלים קבצת נכות כללית, מקבלים קצבת שירותים מיוחד מהמוסד לביטוח לאומי, העומדת על 105 אחוזים ומעלה, מקבלים קצבת סיעוד בגובה של 150 אחוז ו-168 אחוז ומקבלים קצבת ילד נכה וקבצת ניידות מהביטוח הלאומי. קבלת תעודת עיוור מאפשרת להם לנצל הנחה משמעותית זו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

זכויות לקויי ראייה ועיוורים
ליקויי ראייה ועיוורים זכאים כיום לזכויות שונות, כמו גם בני משפחתם. קבלת תעודת עיוור, לסובלים מלקות ראייה...