הטכנולוגיה שמשנה את חייהם של כבדי הראיה

"עשרות זוגות משקפיים לא עזרו"

מבוגרים רבים בגיל השלישי נאלצים להתמודד עם בעיות ראייה קשות שמונעות מהם לקרוא, לנהוג ולהתמצא במרחב. משקפיים רגילים לא נותנים מענה, אך מסתבר כי ישנם פיתוחים טכנולוגיים שעוזרים לאנשים האלה, שכבר היו בטוחים שלא ניתן לעשות עבורם דבר

זה יותר מ-10 שנים שטובה גלנץ, בת 82 מחיפה, סובלת מהידרדרות משמעותית בראייה, שלא מאפשרת לה לקרוא כמעט בכלל.

“אני סובלת מבעיות ברשתית שהחמירו עם הגיל, ולאט לאט הגעתי למצב בו כבדות הראייה השפיעה על ההתנהלות היומיומית: לא יכולתי לעשות פעילויות בסיסיות כמו לקרוא ספר, עיתון או שלטים ברחוב. קניתי עשרות זוגות משקפיים שלא עזרו לי, והיה לי מאוד קשה להתמודד עם המצב פיזית וגם נפשית”, היא מספרת. “אחרי הרבה ניסיונות למצוא פיתרון ורופאים רבים שראיתי, התברר שמשקפיים רגילים פשוט לא יוכלו לעזור לי”.

רואים את ההורים נאבקים במשימות יומיומיות

מבוגרים רבים בגיל השלישי נאלצים להתמודד עם בעיות ראייה קיצוניות ולא סטנדרטיות שמגבילות את  חייהם: לפתע הם אינם יכולים לקרוא כבעבר, לא יכולים להתמצא במרחב – ואז מאבדים את היכולת לנהוג, לראות טלוויזיה, לקרוא ולתפקד כרגיל.

“הילדים רואים את הוריהם נאבקים במשימות יומיומיות שהיו בעבר פשוטות, ודווקא בשנים שבהם יש זמן פנוי ויכולת ליהנות מהחיים ולהתעמק בתחביבים – פתאום יש התמודדות עם קושי בראייה וכתוצאה מכך, ירידה חדשה באיכות החיים”, אומרת בת אור יחזקאלי, אופטומטריסטית מומחית באופטיקה געש, המספקת פתרונות ראייה מתקדמים.

“רבים פונים אלינו עבור הוריהם, שכבר לא מסוגלים לקרוא או שהתפקוד היומיומי שלהם נפגע כתוצאה מירידה בראייה וכבר איבדו תקווה שיוכלו למצוא פיתרון יעיל למצבם. ברוב המקרים אנחנו מצליחים לספק עזרים שיכולים לשפר את המצב באופן מאוד משמעותי”, היא מציינת. לטובה גלנץ, למשל, התאימו מכשיר אלקטרוני נייד באופטיקה געש, וחייה שבו למסלולם. “הצלחתי לחזור לקרוא”, גלנץ מספרת, “מאז עברו כבר 5 שנים ואיכות החיים שלי השתפרה פלאים”.

פתרונות סטנדרטיים לא עובדים

“הבעיה היא שרופאי העיניים לא תמיד יכולים להציע פתרונות שישפרו את איכות החיים”, מסבירה יחזקאלי. לדבריה, במצב של כבדות ראייה, החלפת מספר במשקפיים או צילינדר כבר לא יכולה לעזור, ואנשים שסובלים מכבדות ראייה זקוקים, לצד הפתרונות האופטיים, גם לפתרונות טכנולוגיים יוצאי דופן לשיפור מצבם.

“באופטיקה געש הצלחנו לייצר קשת של פתרונות טכנולוגיים מהפכניים שמשפרים ללא היכר את איכות החיים גם במצב של כבדות ראייה ואף עיוורון. כל מטופל עובר אצלנו תהליך בדיקה מקיף, יסודי ומקצועי, ואז מתאימים עבורו את הפתרון האופטי או האלקטרוני שיעזור לו”, היא מפרטת.

הפתרון האופטי: עדשות מגדילות

הפתרון האופטי שיחזקאלי מתארת, כולל מגוון עדשות מגדילות המורכבות במשקפיים טלסקופיים או מקרוסקופיים. עדשות אלו מאפשרות לחזור לזהות עצמים מרחוק, או לחזור לקרוא טקסטים מקרוב.

העדשות מותאמות לפי הצורך הספציפי של כל אדם, הן יכולות להגיע עם תאורת לד, וקיימות גם עדשות בהן ניתן לשנות את הפוקוס לשיפור ראייה למרחקים שונים.

ויש גם פתרונות אלקטרוניים מתקדמים

עבור אנשים שמשקפיים מכל סוג לא מתאימים להם, מספקים בגעש מכשירים חכמים, אשר מגדילים או מפענחים טקסטים. מכשירים אלו מאפשרים לאנשים כבדי ראייה לחזור לקרוא, והם יכולים להגיע כמכשירים נייחים לשימוש בבית, ואף כמכשירים ניידים קלים שניתן לשלוף בכל מקום.

הטכנולוגיה במכשירים אלה מגדילה טקסטים עד פי 70 (!) מגודלם המקורי, והופכת אותם לברורים ונגישים. בחלק מהמכשירים קיימת גם טכנולוגיה לפענוח תמונה באמצעות מצלמה, באמצעותה המכשיר מתרגם את התמונה לקול ומקריא את הטקסט הכתוב למשתמש. כך, המשתמש יכול גם לקרוא את הטקסט וגם להיעזר בסיוע קולי במקומות בהם הוא מתקשה.

"שיפור הראייה אצל אלה שהיו בטוחים שלא ניתן לעשות דבר"

“היתרון הגדול של הטכנולוגיה החדשנית הוא שיפור הראייה אצל אנשים שבטוחים שלא ניתן לעשות דבר על מנת לעזור להם”, אומרת יחזקאלי. “אפשר לסייע לעיוורון צבעים, לאנשים ששדה הראייה שלהם מצומצם, לבעיות של ניוון רשתית ועוד”.

“בדרך כלל, אם פיתרון טכנולוגי אחד לא נותן מענה, ניתן להמשיך ולהציע פתרונות נוספים, באופן קל ונגיש. אין צורך לסבול מירידה ברמת החיים, היום בהחלט אפשר לשפר את ההתמצאות במרחב, להמשיך לתפקד באופן עצמאי וליהנות מהחיים”, היא מסכמת.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

בדיקה אופטומטרית לכבדי ראייה
מי שיש לו בעיות ראייה, עומדות בפניו כמה אפשרויות של טיפול רפואי, טיפול באמצעות ניתוח, לייזר ועוד אפשרויות....
מומחים לראיה לקויה
אם אתם סובלים מקשיי ראיה, ומודאגים מכך שחנויות ורשתות האופטיקה המוכרות אינן יודעות לתת לכם את המענה המדויק...
אביזרי תאורה לרופא שיניים
מחקרים רבים מוכיחים, כי רמות תאורה שרמתן נמוכה, עשויה לגרום לרופאי השיניים, לטעות בעבודתם ולהוציא יותר...
הטכנולוגיה שמשנה את חייהם של כבדי הראיה
חלק מציוד בלתי נפרד של רופאי השיניים שעבודתם הינה עבודה עדינה ומדויקת, הוא משקפי הגדלה לרופא שיניים.